Zbrodnie w Krzywusze

Zbrodnie w Krzywusze – zbrodnie dokonane na polskiej ludności wsi Krzywucha w 1943 w czasie kilku napadów UPA na wieś.

Krzywucha była wsią zamieszkaną zarówno przez Ukraińców, jak i Polaków, z przewagą tych pierwszych. Według wspomnień zgromadzonych przez Władysława i Ewę Siemaszków na początku 1943 Polacy, w obawie przed napadem, zorganizowali we wsi wartę, która miała ostrzec przed ewentualnym napadem ze strony UPA. Mimo tego w kwietniu tego samego roku oddział UPA wszedł do wsi i spalił kilka zagród polskich, zabijając ok. 20 osób. W drugim napadzie spalone zostało gospodarstwo Polaka nazwiskiem Broczek, dowódcy warty, a on sam zamordowany razem z żoną w czasie ucieczki z płonących zabudowań.

Największego napadu na Krzywuchę UPA dokonała w sierpniu 1943, wchodząc nocą do wsi, otaczając polskie domy i zabijając wszystkich mieszkańców. Zginęło wówczas ok. 70 osób.

Lista obejmuje miejscowości, w których jednorazowo lub wielorazowo dokonano masowej zbrodni na ponad 15 ofiarach. Lista nie musi być kompletna.

kelme paul frank outlet new balance outlet bogner outlet le coq sportif outlet victoria beckham dresses victoria beckham online victoria beckham outlet